STREFA ARCHITEKTA

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Na co zwracać uwagę i gdzie je kupić?

Drzwi zewnętrzne stanowią jeden z kluczowych elementów podkreślających charakter całego budynku, a zarazem stojących na straży spokoju i bezpieczeństwa domowników. Dobre drzwi wejściowe powinny zatem zabezpieczać dom przed wtargnięciem nieproszonych gości, zapewniać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, a przy tym doskonale komponować się z wyglądem elewacji. Czym kierować się podczas zakupu tego typu konstrukcji i jakie drzwi zewnętrzne wybrać, jeżeli szukamy produktu klasy premium?
 

Jakie drzwi do domu i mieszkania wybrać? Podstawowe wymagania

Chociaż każdy projekt budowlany określa takie kwestie jak rozmiar i podstawowe parametry drzwi zewnętrznych, to ze względu na duży wybór produktów zróżnicowanych z uwagi na ich konstrukcję, parametry techniczne czy też cenę, wybór konkretnego modelu nie jest prosty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Na rynku znajdziemy jednak i takie modele, które będą znacznie szersze i wyższe, a co za tym idzie – bardziej reprezentacyjne i komfortowe, np. podczas przenoszenia przedmiotów o dużych gabarytach.

Drzwi zewnętrzne warto dobierać w zależności od kolorystyki elementów sąsiadujących, takich jak okna, pokrycie dachowe czy też brama garażowa. W większości przypadków klienci decydują się na modele kontrastujące wizualnie z wyglądem elewacji, jednak ważne jest, by dobrze komponowały się one z całym budynkiem. W przypadku nowoczesnych domów i mieszkań znakomitym wyborem są zatem proste, minimalistyczne skrzydła drzwiowe w monochromatycznej stylistyce, które są pełne lub wzbogacone o delikatne, szklane wstawki. Z kolei klasyczne, nieco rustykalne elewacje świetnie komponują się z masywnymi i bardziej dekoracyjnymi skrzydłami drzwiowymi.
 

Materiał, z jakiego wykonane są drzwi zewnętrzne

Zanim jednak przejdziemy do kwestii stylistyki drzwi zewnętrznych, warto skupić się na doborze odpowiedniego materiału, z którego będą one wykonane. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego czynnika zależą zarówno parametry techniczne danego modelu drzwi wejściowych, jak i jego cena. Na rynku dostępne są następujące typy stolarki drzwiowej zewnętrznej:
  • drzwi drewniane – od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się drewniane drzwi zewnętrzne, które wyglądają bardzo naturalnie i elegancko, wykazują świetne parametry termiczne i akustyczne, a przy tym są przyjazne środowisku. W tego typu modelach rama i ościeżnica wykonywane są zazwyczaj z wysokiej jakości sklejki, natomiast samo skrzydło zbudowane jest z dwóch płyt (sklejka lub HDF), których wnętrze wypełnia się materiałem izolującym. Na powierzchnię płyty nanosi się z kolei fornir, np. z drewna dębowego lub mahoniu. Pomimo doskonałej termoizolacji drzwi drewniane mogą ulec wygięciu pod wpływem intensywnego nasłonecznienia, w związku z czym warto w ich przypadku zamontować dodatkowe zadaszenie nad wejściem;
  • drzwi aluminiowe – coraz częstszy wybór wśród osób, które cenią sobie niebanalny design i niezrównane parametry izotermiczne. Dużym atutem tego rodzaju drzwi wejściowych jest bardzo dobra ochrona antywłamaniowa oraz możliwość instalacji rozwiązań typu smart home. Ościeżnica i skrzydło takich drzwi wykonane są z aluminium, co gwarantuje ich lekkość, trwałość, jak również odporność na nagrzanie przez słońce oraz uszkodzenia mechaniczne. Wykazują one także świetne parametry termiczne i akustyczne, przez co są idealnym wyborem dla nowoczesnych domów jednorodzinnych;
  • drzwi z PVC – alternatywa dla drzwi drewnianych i aluminiowych, dzięki której również zyskujemy duże możliwości personalizacji, jednak przy niższej cenie. Co ważne, jeżeli zadbamy o dodatkowe zabezpieczenie drzwi z PVC, w ich przypadku również możemy osiągnąć stosunkowo dobre parametry termoizolacji. Minusem tych modeli jest jednak nieco większa podatność na odkształcenia i zarysowania.
 

Termoizolacja drzwi zewnętrznych

Opisując różne rodzaje drzwi wejściowych, nie bez powodu często wspominamy o kwestii ich termoizolacji. Współczynnik przenikania ciepła U jest jednym z najważniejszych parametrów użytkowych drzwi zewnętrznych, który informuje nas o tym, ile ciepła może przeniknąć przez 1 m2 drzwi w ciągu godziny, jeżeli temperatura po obu ich stronach będzie różnić się o 1°C. Oznacza to, że im niższa wartość tego współczynnika, tym drzwi lepiej zabezpieczają domowników przed chłodem.
Według obowiązujących norm maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła powinna wynosić obecnie 1,3 W/m2K. Warto jednak podkreślić, że w przypadku klientów, którzy stawiają na produkty klasy premium, a zagadnienie termoizolacji i energooszczędności jest dla nich niezwykle istotne, wówczas powinni oni decydować się na zakup drzwi o jeszcze niższej wartości parametru U, na poziomie 0,6-1,2 W/m2K.
 

Idealne drzwi zewnętrzne – ciche, bezpieczne i wygodne

Czy jest możliwe spełnienie wszystkich tych wymagań? Tak, jednak pod warunkiem, że przy zakupie drzwi zewnętrznych zwrócimy uwagę na takie parametry użytkowe jak:
  • izolacja akustyczna – w sytuacji, gdy mieszkamy w dosyć hałaśliwej okolicy, ważne jest, by drzwi zewnętrzne miały wysoką wartość współczynnika izolacji akustycznej (Rd). Warto dopytać o tę kwestię doradców w salonie sprzedaży, tak, by mieć pewność, że zarówno konstrukcja, jak i wykorzystanie odpowiednich materiałów zapewniały dźwiękoszczelność na bardzo wysokim poziomie;
  • klasa wodoszczelności – dobrej jakości drzwi zewnętrzne, jeżeli są prawidłowo zamontowane, nie powinny przepuszczać wilgoci i ulegać uszkodzeniom na skutek działania mocnych podmuchów wiatru. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności drzwi, która powinna wynosić co najmniej 5A;
  • zabezpieczenia antywłamaniowe – drzwi wejściowe powinny być wzbogacone o dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak dobrej jakości zamek, wytrzymałe okucia i panel. Najlepiej, by miały one potwierdzoną klasę antywłamaniową RC2 lub RC3.

Na koniec ostatnie pytanie, jakie warto zadać sobie przy wyborze drzwi zewnętrznych – prawe, czy lewe? Pod tym względem dobrze jest zwrócić uwagę na ilość miejsca, którym dysponujemy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

A skoro o wnętrzu domu mowa - jeśli szukasz porad dotyczących drzwi zewnętrznych, pewnie czeka Cię jeszcze wybór drzwi wewnętrznych. Aby Twój dom czy Twoje mieszkanie prezentowało się wizualnie imponująco i estetycznie, konieczna jest spójność kolorów czy wykończeń drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. W Moric pracują wybitni specjaliści i designerzy drzwi wewnętrznych - jeśli jesteś zainteresowany i chciałbyś poznać naszą ofertę, przejdź na stronę moric.pl!
 

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Polska
 
tel.: +48 32 451 36 67

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej