STREFA ARCHITEKTA

Jak wymierzyć drzwi – wewnętrzne i zewnętrzne?

Wymiana drzwi na nowe to poważna inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania i dokonania precyzyjnych pomiarów. Jest to bardzo ważny etap, który może pomóc nam w uniknięciu nieprzyjemności związanych z niedopasowaniem nowych drzwi wewnętrznych oraz problemów z ich montażem. Jak zmierzyć szerokość drzwi wewnętrznych i czy warto za tego typu prace zabierać się samodzielnie?

Jak wymierzyć drzwi – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Jak wiadomo, futryny i skrzydła drzwi wewnętrznych mają zunifikowane rozmiary, w związku z czym wiele osób uważa, że dokonanie pomiarów nie powinno sprawić im żadnych trudności. W większości przypadków rzeczywiście możemy spróbować we własnym zakresie przygotować pomiary pod montaż nowej stolarki. Niestety, czasami może zdarzyć się tak, że zmierzona przez nas wartość nie będzie pasowała do standardów rynkowych. Oznacza to, że takie drzwi mają nietypowy rozmiar, w związku z czym dokonanie pomiaru otworu i skrzydła drzwiowego może okazać się problematyczne.

Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Najbezpieczniej jest skorzystać ze wsparcia specjalisty, np. montażysty drzwi, który będzie wiedział, jak wymierzyć drzwi. Pamiętajmy, że dobór stolarki drzwiowej w nieodpowiednim rozmiarze może mocno skomplikować prace montażowe i narazić nas na dodatkowe koszty. W najgorszym razie może okazać się, że będziemy musieli zamówić nowe drzwi, ponosząc w ten sposób podwójny wydatek.
 

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne? Wymiary otworu w murze i futryny

Pierwszym etapem mierzenia drzwi wewnętrznych jest dokonanie pomiaru otworu drzwiowego w co najmniej dwóch (a najlepiej trzech) miejscach. Dzięki temu możemy upewnić się, że nie ma zbyt dużej różnicy w wysokości lub szerokości otworu drzwiowego, a opaska ościeżnicy będzie mogła dokładnie zakryć ewentualne niedoskonałości. Warto również zaznaczyć, że otwór drzwiowy powinien być mierzony w konkretnych miejscach. Wysokość mierzymy od podłogi do nadproża, co około 40-50 cm, natomiast szerokość otworu drzwiowego mierzymy od ściany do ściany, w kilku wybranych przez siebie miejscach.

Podczas mierzenia drzwi wewnętrznych musimy także uwzględnić grubość muru, którą najlepiej jest zmierzyć w kilku miejscach z prawej i z lewej strony. Dodatkowo dobrze jest też przyjrzeć się pionom ścian, ponieważ ten czynnik będzie miał duże znaczenie na etapie doboru ościeżnicy regulowanej. Po przygotowaniu takich pomiarów możemy już z łatwością określić rozmiar skrzydła drzwiowego.

Przyjmuje się, że w przypadku standardowych drzwi wysokość otworu drzwiowego powinna wynosić od 206 do 208,5 cm, natomiast wysokość skrzydła to 203 cm. Pozostałe parametry wyglądają następująco:
  • dla drzwi wewnętrznych 60 cm najlepszym wyborem jest otwór o szerokości 700-720 mm i szerokość skrzydła 644 mm;
  • dla drzwi wewnętrznych 70 cm odpowiednia jest szerokość otworu wynosząca 800-820 mm i szerokość skrzydła 744 mm;
  • dla drzwi wewnętrznych 80 cm szerokość otworu powinna wynosić 900-920 mm, a szerokość skrzydła 844 mm;
  • dla drzwi wewnętrznych 90 cm optymalna szerokość otworu drzwiowego wynosi 1 000-1 020 mm, a szerokość skrzydła 944 mm.

Błędny pomiar drzwi wewnętrznych – co zrobić?

Takiej sytuacji chcielibyśmy uniknąć, jednak czasami okazuje się, że pomiar drzwi wewnętrznych został przeprowadzony nieprawidłowo. Na szczęście i na taki problem można znaleźć rozwiązanie. Jeżeli okaże się, że otwór drzwiowy jest zbyt duży, można go pomniejszyć przy użyciu specjalnej zaprawy. Znacznie większe wyzwanie czeka nas jednak wtedy, gdy wnęka będzie za mała. Wówczas możemy spróbować anulować zamówienie lub zmodyfikować je, jednak zazwyczaj jest to dosyć problematyczne.

Druga opcja to poszerzenie wnęki, co wymaga jednak uprzedniej analizy i weryfikacji rodzaju ściany. O ile wymiar ściany działowej możemy dowolnie zmieniać (wiąże się to jedynie z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac i poniesienia kosztów za robociznę), o tyle zmiany w ścianach nośnych wymagają skonsultowania się ze stosownymi urzędami, co zdecydowanie wydłuża czas związany z montażem drzwi. 

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Polska
 
tel.: +48 32 451 36 67

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej