STREFA ARCHITEKTA

Jak dobrać drzwi do podłogi? Pomysły na aranżacje i łączenie kolorów!

Jak dobrać drzwi do podłogi? Podstawowe zasady

Zakup i ułożenie nowej podłogi to dopiero początek aranżacyjnych rewolucji w naszych wnętrzach, ponieważ to właśnie ona jest montowana najwcześniej. Jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, to o ich zakup możemy pozostawić na sam koniec remontu, czyli wtedy, gdy wszystkie pozostałe elementy wystroju będą już gotowe. Nie oznacza to jednak, że odpowiedni wybór drzwi wewnętrznych jest kwestią mało istotną – wręcz przeciwnie, to one sprawiają, że cała aranżacja będzie spójna i harmonijna.

Jak zatem dopasować drzwi do podłogi? W tym temacie możemy kierować się jedną z trzech zasad: podobieństwa, kontrastu lub doboru uniwersalnych drzwi w kolorze białym, które pasują do większości pomieszczeń. O ile najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem jest uzyskanie atrakcyjnego wystroju wnętrza poprzez dobór drzwi i podłogi utrzymanej w zbliżonej stylistyce (materiały odwzorowujące ten sam gatunek drewna lub wykonanie drzwi i posadzki z podobnego tworzywa), o tyle znacznie lepiej prezentują się elementy kontrastujące ze sobą, które ożywiają wnętrze i podkreślają jego niebanalny charakter. Zgodnie z tą zasadą możemy połączyć drewniane drzwi z posadzką w formie płytek ceramicznych lub wykładziny, a także zestawić drewnianą podłogę z drzwiami lakierowanymi lub z elementami lustrzanymi. Co więcej, w takiej sytuacji możemy nawet pójść o krok dalej i wprowadzić kontrast również w przypadku ściany, która będzie miała zupełnie inny kolor niż drzwi oraz podłoga.

Do zasady kontrastu w pewnym stopniu nawiązuje trzecie rozwiązanie, czyli wybór białych drzwi wewnętrznych. Jest to bezpieczna, a zarazem sprawdzona opcja do każdej podłogi – zarówno tej jasnej, jak i ciemnej, niezależnie od jej faktury. W związku z tym białe drzwi możemy śmiało łączyć z podłogami kamiennymi i betonowymi, jak również tymi strukturalnymi. Co ciekawe, białe drzwi świetnie korespondują ze ścianami w różnych kolorach, a przy tym mogą optycznie powiększyć i rozświetlić wnętrze.

Jak dopasować kolor podłogi i drzwi?

Jaka podłoga do ciemnych drzwi, a jaki kolor drzwi do szarej podłogi będzie najlepszy? Wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest prosty, zwłaszcza że dziś na rynku znajdziemy drzwi i podłogi dostępne w każdym kolorze, a także w różnych jego odcieniach, deseniach oraz stylach. Jak nie pogubić się w zawiłościach aranżacji wnętrz dotyczących doboru koloru drzwi wewnętrznych? Znów warto powrócić do wspomnianych wcześniej zasad dotyczących dopasowywania drzwi do podłogi. 

Jeżeli chodzi o regułę podobieństwa, to tu odpowiedź jest prosta – kolorystyka drzwi i podłóg powinna być do siebie jak najbardziej zbliżona. Oznacza to, że materiały wykorzystane do ich produkcji powinny być co najwyżej o jeden ton jaśniejsze lub ciemniejsze od siebie. Znacznie lepszy efekt wizualny stworzymy jednak poprzez grę kolorów i wprowadzenie kontrastowej kolorystyki w pomieszczeniu. Miłośnicy indywidualizmu i niebanalnych rozwiązań z pewnością ucieszy tu możliwość zestawienia np. pastelowych ścian i drzwi z ciemną okleiną, a także szarej podłogi i ciemnych skrzydeł drzwiowych.

Jeszcze inną opcją mogą być białe skrzydła drzwiowe połączone z antracytowymi płytkami gresowymi, co idealnie wpisuje się w nut minimalizmu. Warto przy tym zaznaczyć, że białe drzwi wewnętrzne bardzo dobrze czują się w połączeniu z niemal każdym gatunkiem drewna, płytkami strukturalnymi w różnych kolorach, a także ciemnymi, surowymi powierzchniami betonowymi. Bez względu na wybraną opcję możemy mieć pewność, że tak zaaranżowane wnętrze będzie wyglądać modnie i stylowo, a także stanie się znacznie bardziej rozświetlone.

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Polska
 
tel.: +48 32 451 36 67

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej