STREFA ARCHITEKTA

Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać? Jaka firma produkuje najlepsze?

jakie drzwi wewnętrzne
Wybór drzwi wewnętrznych, które będą nie tylko wytrzymałe i funkcjonalne, ale także idealnie dopasowane do stylistyki i przeznaczenia danego wnętrza, to bezsprzecznie jedna z najtrudniejszych decyzji, przed którymi stoimy podczas wykańczania domu lub mieszkania. Okazuje się, że do każdego z pomieszczeń powinniśmy dobrać nieco inne skrzydło drzwiowe. Czym warto zatem kierować się podczas wyboru drzwi wewnętrznych i w jaki sposób sprawdzić, jaki rozmiar drzwi będzie nam potrzebny?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Rodzaj pomieszczenia a typ drzwi

Drzwi wewnętrzne to na pozór mało istotny element aranżacji wnętrza, jednak jak się okazuje, spełnia on wiele ważnych funkcji. Dzięki odpowiednio dobranym drzwiom możemy w prosty sposób zorganizować przestrzeń i zapewnić niezbędną prywatność domownikom. Co więcej, drzwi wewnętrzne stanowią wspaniałe uzupełnienie niemal każdej aranżacji – zwłaszcza jeśli są one spójne ze stylistyką mebli, podłóg oraz pozostałych elementów wyposażenia.

Warto jednak zaznaczyć, że oprócz samych aspektów wizualnych liczą się również kwestie techniczne, w tym m.in. rodzaj konstrukcji, który uzależniony jest przede wszystkim od typu pomieszczenia, do którego szukamy drzwi wewnętrznych. O ile do łazienki potrzebować będziemy model wzbogacony o kratkę wentylacyjną, o tyle w przedpokoju lub na korytarzu, do którego nie dociera naturalne światło, niezbędne będą drzwi z dodatkowym przeszkleniem. Z kolei do sypialni idealną opcją będą klasyczne, pełne drzwi, które zapewnią nam spokój i intymność. 

Jakie drzwi wewnętrzne – harmonijna kolorystyka, a może nutka szaleństwa?

Co do tego, że drzwi wewnętrzne powinny być dopasowane kolorystycznie do wnętrza, nikt nie ma wątpliwości. Większość architektów jest zdania, że ich kolor powinien być spójny z wyglądem okien, jednak pozostali uważają, że warto pod tym względem kierować się kolorystyką podłogi. W obu przypadkach musimy jednak pamiętać o złudzeniach optycznych, jakie daje światło padające na okna czy też podłogę. W zależności od kąta padania światła okna mogą sprawiać wrażenie ciemniejszych, natomiast meble, podłoga i drzwi utrzymane w tym samym odcieniu mogą wydawać się nieco jaśniejsze. Jak zatem wybrać najlepszy odcień drzwi wewnętrznych?

Osoby, które cenią sobie ponadczasowe, naturalne drewno, mogą rozważyć dobór odcieni kontrastujących ze sobą, np. ciemnego drewna wenge oraz jasnej brzozy, dębu lub jesionu. Oryginalnym wyborem mogą okazać się także drzwi wewnętrzne jednokolorowe, np. szare, białe, a nawet… czarne. Miłośnicy klasyki i harmonii mogą pokusić się natomiast o wykorzystanie jednego koloru na wszystkich powierzchniach – drzwiach, oknach oraz podłodze. Wówczas najlepiej jest sięgnąć po jeden gatunek drewna, tak, by różnice w kolorze były jak najmniej widoczne.

Drzwi wewnętrzne a sposób otwierania

W momencie, gdy wiemy już, jaki rodzaj i kolor drzwi jest nam potrzebny, czas przejść do kolejnego etapu – doboru drzwi wewnętrznych w zależności od sposobu ich otwierania. Dlaczego ten czynnik jest tak istotny? Każdy typ drzwi zapewnia nam nieco inne możliwości aranżacyjne, co przekłada się nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na komfort podczas codziennego użytkowania. Biorąc pod uwagę sposób otwierania, drzwi wewnętrzne możemy podzielić na:
 
  • rozwierane – tradycyjne drzwi wewnętrzne, w przypadku których skrzydło osadzone jest na ościeżnicy otwieranej poprzez obrót względem osi pionowej. W przypadku tego typu drzwi ważne jest, by zdecydować o tym, czy mają być to drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe, a także czy będą to drzwi lewe, czy prawe. To, po której stronie będą umieszczone zawiasy i czy drzwi będą otwierane od siebie, czy do siebie, jest niezwykle ważne głównie z uwagi na komfort i ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu;
  • przesuwne – eleganckie, a zarazem bardzo wygodne podczas codziennego użytkowania drzwi wewnętrzne, które znakomicie prezentują się w niedużych pomieszczeniach. W tego typu konstrukcjach skrzydło przesuwa się po specjalnym profilu montowanym na ścianie, dlatego też nie zajmują one dodatkowej przestrzeni we wnętrzu;
  • składane (łamane) – praktyczne modele, w których skrzydło złożone jest z kilku elementów. Gdy je otwieramy, zawiasy powodują złożenie skrzydła drzwiowego w bok, co pozwala na dodatkową oszczędność przestrzeni w niedużym pomieszczeniu;
  • harmonijkowe – mechanizm ich działania jest podobny do tego, który stosowany jest w drzwiach łamanych, jednak tutaj poszczególne skrzydła składają się z wąskich elementów łączonych zawiasami.

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Zakup drzwi wewnętrznych to nie tylko dobór konstrukcji i wyglądu danego elementu. Ważny pod tym względem jest również rozmiar skrzydła drzwiowego, które ma być zamontowane w pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że w Polsce zarówno futryny, jak i skrzydła drzwiowe mają zunifikowane rozmiary, co znacząco ułatwia ich pomiar i zmniejsza ryzyko pomyłki podczas montażu. Może jednak zdarzyć się tak, że pomimo skrupulatnego pomiaru stolarki otrzymana wartość nie będzie pasowała do rynkowych standardów, co oznacza, że drzwi mają nietypowy rozmiar.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z profesjonalną firmą, która specjalizuje się w sprzedaży i montażu drzwi wewnętrznych. By uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zamówieniem nieodpowiedniego skrzydła drzwiowego, firma wysyła do klienta swojego montażystę, który dokonuje precyzyjnych pomiarów. Pozwala to zapobiec wielu problemom, w tym m.in. konieczności przerabiania otworów, a nawet zakupu nowej stolarki.

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Poland
 
tel.: +48 32 451 36 67

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej