STREFA ARCHITEKTA

Drzwi prawe czy lewe? Które wybrać i jak je odróżnić?

drzwi prawe czy lewe
Drzwi prawe czy lewe?” – przed takim dylematem staje każdy, kto wykańcza swój wymarzony dom lub mieszkanie. Chociaż mogłoby się wydawać, że zakup drzwi wiąże się przede wszystkim z doborem koloru, stylu i materiału wykonania, to okazuje się, że równie istotny jest kierunek ich otwierania. W jaki sposób parametr ten wpływa na aranżację wnętrza i komfort domowników, a także jak odróżnić drzwi prawe od lewych?
 

Jak poznać, czy drzwi są prawe, czy lewe?

Zasady dotyczące kierunku otwierania drzwi zostały szeroko opisane w normie DIN 107. Zgodnie z nimi, chcąc określić typ drzwi - czyli dowiedzieć się, czy są prawe czy lewe - należy stanąć przed nimi tak, by otwierały się w naszym kierunku. Jeżeli zawiasy znajdują się po prawej stronie skrzydła, wówczas mamy do czynienia z drzwiami prawymi. Analogicznie, jeżeli zawiasy widzimy po lewej stronie, możemy przypuszczać, że są to drzwi lewe.

Na rynku coraz częściej spotykamy się również z nowoczesnymi drzwiami z ukrytymi zawiasami. Jak w ich przypadku określić kierunek otwierania? Ponownie ustawiamy się tak, by drzwi otwierały się w naszym kierunku. Zawiasy zawsze umieszczane są po przeciwległej stronie do klamki, w związku z czym, jeżeli klamka jest po lewej stronie, to zawiasy znajdują się po prawej i oznacza to, że korzystamy z drzwi prawych. Jeżeli z kolei klamka jest po prawej stronie, to zawiasy umieszczone są po lewej i drzwi również są lewe.
 

Drzwi prawe czy lewe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Dobór kierunku otwierania drzwi jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ zależy w dużej mierze od tego, jak umeblowane są nasze wnętrza. Najważniejsza zasada jest taka, że drzwi zawsze powinny otwierać się tak, by zapewniać komfort podczas ich użytkowania. Na początek warto przyjrzeć się temu, jak rozmieszczone są włączniki światła (w większości przypadków znajdziemy je w pobliżu drzwi) – skrzydło drzwiowe otwierane w stronę włączników utrudni zapalanie światła.

Następnie dobrze jest zastanowić się nad tym, od której strony najczęściej podchodzimy do drzwi. Jeżeli robimy to zazwyczaj od strony prawej, wtedy warto rozważyć zakup drzwi lewych, które zapewnią nam większy komfort podczas poruszania się po mieszkaniu lub domu. Co więcej, musimy sprawdzić, jakie elementy znajdują się po przeciwnej stronie drzwi. Nieprawidłowy kierunek ich otwierania może przyczynić się do uszkodzenia poszczególnych elementów wystroju, a czasami również uniemożliwić samo otwieranie drzwi.
 

Na zewnątrz czy do wewnątrz – w którą stronę powinny otwierać się drzwi prawe lub lewe?

Niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort i wygodę podczas korzystania z konkretnych drzwi, jest też to, czy otwierają się one na zewnątrz, czy może do wewnątrz pomieszczenia. Z reguły spotykamy się z drzwiami otwieranymi do wewnątrz, co jest podyktowane głównie koniecznością zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. Wyjątkiem pod tym względem są drzwi łazienkowe, które otwierane są na zewnątrz, jak również drzwi w małych pomieszczeniach, w których nieduży metraż uniemożliwia otwieranie skrzydła drzwiowego do wewnątrz.

Jakie są korzyści wyboru drzwi otwieranych na zewnątrz? Takie modele zapewniają przede wszystkim sprawniejszą ewakuację na wypadek zagrożenia w porównaniu do drzwi otwieranych do wewnątrz. Co więcej, drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz nie zabierają dodatkowej przestrzeni w przedpokoju, a przy tym gwarantują lepszy docisk do futryny, co przekłada się na większą szczelność drzwi.

Drzwi otwierane do wewnątrz to z kolei idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy mają być otwierane na duży korytarz. Co ważne, w przypadku mieszkań w bloku nie kolidują one ze wspólną przestrzenią, natomiast w domach jednorodzinnych nie wymagają montażu systemu odprowadzania wody oraz dodatkowego uszczelnienia.
 
Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że względy praktyczne niejednokrotnie sprawiają, że jesteśmy zmuszeni szukać alternatywy dla tradycyjnych drzwi prawych czy lewych. Warto wówczas rozważyć zakup drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub łamanych. Pamiętajmy, że bez względu na sposób otwierania drzwi zawsze powinniśmy się kierować tym, by wybierane przez nas drzwi były wygodne i bezpieczne dla wszystkich domowników.
 

kontakt

MORIC DRZWI
ul. Nowa 28d
44-352 Czyżowice
Poland
 
tel.: +48 32 451 36 67
fax: +48 32 453 22 76

e-mail: biuro@moric-drzwi.pl

FORMULARZ KONTAKTOWY

więcej
Witryna wykorzystuje pliki cookies.
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

UWAGA!
Przedstawione w materiałach reklamowych, w tym także na stronie internetowej, kolory wybarwień i fornirów mają charakter poglądowy, nie powinny być traktowane zobowiązująco i nie mogą być podstawą złożenia zamówienia. Przy wyborze fornirów lub kolorów należy korzystać ze wzornika - próbek rzeczywistego materiału. Należy także pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym, nieznaczne różnice koloru w przypadku róznych partii produkcyjnych nie należy traktować jak wadę wyrobu, a jego zaletę.
 
Treść niniejszej strony, należącej do firmy Moric, chroniona jest prawem autorskim. Wszelkie przypadki niedozwolonego użycia lub rozpowszechniania jakiejkolwiek zawartości witryny podlegają sankcjom na mocy prawa cywilnego i karnego.